Adwokat – charakterystyka zawodu

Praca adwokata wydaje się być zawodem marzeń. Prestiżowy zawód, wyjątkowo dobre wynagrodzenie oraz oraz pełna niezależność. To wszystko to rekompensata za ciężka drogę do zdobycia tego zawodu. Lata studiowania przepisów prawa, kosztowne i stresujące egzaminy oraz równie niełatwe początki.

Jednak prestiż tego zawodu wręcz zachęca do podejmowania wysiłku. Choć nie zawsze jest łatwo. Adwokaci to ludzie zapracowani jak mało kto. Kilkanaście spraw prowadzonych w jednym czasie w rożnych miejscach Polski wiążą się z koniecznością ciągłego przebywania poza domem. Często też praca zabierana jest do domu. Ogólnie przyjęte jest, że adwokat pracuje w stałych godzinach jednak różne sytuacje wymagają, aby spotkanie s klientem odbyło się po południu. W ten sposób dzień przeciąga się w nieskończoność. Adwokaci nie jedne dzień spędzali też w sądach od zmierzchu do świtu. Nie bez powodu wiele kancelarii adwokackich usytuowanych jest jak najbliżej gmachów wymiaru sprawiedliwości.

W zespołach adwokacki przeważnie występuje podział obowiązków, coś w rodzaju określonych typów spraw, jakimi zajmuje się każdy prawnik. Jednak samodzielne adwokat, który chce mieć jak największa liczbę klientów ma bardzo szeroki zakres świadczenia usług prawnych. Niezależnie od formy zatrudnienia adwokat musi mieć dobrą pamięć oraz być bardzo skoncentrowany na pracy, gdyż każde uchybienie skutkować może poważnymi konsekwencjami prawnymi dla jego klientów.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.