Kancelaria adwokacka to miejsce pracy adwokata

Kancelaria adwokacka bardzo często kojarzona jest z kancelarią prawną. Jedna i druga świadczy usługi z zakresu prawa. Kancelaria prawna ma jednak szersze znaczenie.

Kancelaria prawna – tu może pracować adwokat lub adwokaci. Mogą też być zatrudnieni radcowie prawni. Często bywa też, że razem z nimi swoją praktykę prowadzi notariusz. Kancelaria prawna jest więc miejscem, gdzie mogą pracować przedstawiciele różnych zawodów związanych z prawem. Ale kancelaria prawna ma także szersze pojęcie i potocznie oznacza kancelarię radcy prawnego i kancelarię notarialną oraz kancelarię adwokacką.

W kancelarii adwokackiej (będącej kancelarią prawną) pracują adwokaci, czyli mecenasi, którzy podobnie jak radcy prawni udzielają porad prawnych, piszą opinie prawne lub występują w roli pełnomocnika strony w sprawach rodzinnych. Poza tym tylko adwokaci mogą występować w imieniu strony w procesach karnych lub karnoskarbowych. Radca prawny nie wykonuje takich zadań. Tak jak adwokat nie wykonuje zadań notariusza.

Wszystkie kancelarie mają obecnie ścisłe specjalizacje. Specjalizują się w pomocy prawnej z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego i prawa rodzinnego. Jeśli ma się konkretny problem, najlepiej udać się do specjalisty z danej dziedziny prawa. Prawnik, który zajmuje się wszystkim, takim specjalistą nie jest na pewno. Warto więc przeanalizować rynek i zasięgnąć odpowiedniej opinii. Pamiętajmy, prawnik nie jest tani.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.